
Tytuł wykładu dużo mówi: „Józef baron Baum von Appelshofen - od romantyka do pozytywisty. Historia człowieka, który wyprzedził swoje czasy”. Radni Rady Gminy Brzeźnica jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu Sali obrad imienia Józefa barona Bauma. Historyczna postać, człowiek, który wyprzedzał swoje czasy. Zainicjował kierunki rozwoju Wadowic i regionu na daleką przyszłość.
Społeczeństwo do dzisiaj korzysta z tego, co zapoczątkował. Położył kamień węgielny pod Gimnazjum w Wadowicach z językiem wykładowym polskim. To było coś wyjątkowego
w czasach zaborów, podkreślał profesor Konrad Meus w wykładzie. Ranga miasta Wadowice wzrosła niebywale z miasta prowincjonalnego do rangi cyrkułu. Powstał w Wadowicach sąd obwodowy, któremu podlegały inne sądy.
Józef baron Baum był posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa Koła Polskiego. Wybierali go chłopi i drobni właściciele ziemscy.
Rada Miasta Wadowice nadała mu Honorowe Obywatelstwo Wadowic w 1872 r. Na skwerze pomiędzy sądem a gimnazjum postawiono kolumnę z Jego popiersiem. Po II wojnie światowej czas zaczął zacierać ślady. Nie ma pomnika.
Ostają pamięci okazała się Marcyporęba i rodzinny grobowiec Baumów, gdzie jest pochowany. Ten pomnik też nadwyrężył czas. Podjęto inicjatywę renowacji. Połączyliśmy siły i środki finansowe. Grobowiec został odnowiony.
Nawiązaliśmy współpracę z rodziną Zollów. Praprababka prof. Andrzeja Zolla była siostrą Józefa barona Bauma. Bardzo przychylny i zaangażowany w dzieło ocalenia pomnika był ks. Rafał Marciak proboszcz Parafii pw. św. Marcina w Marcyporębie. Pan Antoni Zoll z Wielkopolski przekazał gminie Brzeźnica piękny portret Józefa barona Bauma. Dziękuję za zaufanie i docenienie naszych działań. Obraz jest dziełem sztuki. Pochodzi z II poł. XIX w. Na portrecie widnieją sygnatury dwóch malarzy Franciszka Machniewicza i Ferdynanda Brylla. Portret Bauma uroczyście odsłonięto w Sali obrad Rady Gminy Brzeźnica im. Józefa barona Bauma.
Szanowni Państwo wydarzenie, które upamiętnienia zacnego obywatela, połączyło samorządy. Bardzo dziękuję Burmistrzowi Miasta Wadowice Panu Bartoszowi Kalińskiemu, Staroście Powiatu Wadowickiego Panu Mirosławowi Sordylowi za obecność, za aktywny udział, za życzenia, za gratulacje. Dziękuję Przewodniczącemu Rady Powiatu Józefowi Łasakowi, Wicestaroście Powiatu - Wojciechowi Polakowi, Członkowi Zarządu Rady Powiatu Sebastianowi Mlakowi, Radnej Rady Powiatu Mirosławie Zybek oraz Radnym Rady Gminy Brzeźnica, Sołtysom z gminy Brzeźnica.
Szczególnie dziękuję rodzinie Zollów, podziękowania kieruję do prof. dra hab. Andrzeja Zolla, Hanny i Jacka Zollów, Anny Zoll. Pani Anna Zoll jest córką Antoniego Zolla. W imieniu swojego taty dokonała przekazania gminie Brzeźnica obrazu – portretu Józefa barona Bauma.
Podjęto dzisiaj ważną uchwałę, która przywróciła do zbiorowej pamięci Józefa barona Bauma. Mieszkał w gminie Brzeźnica, dokładnie w Kopytówce, tam się urodził. Wybudował dwór, który stoi do dziś. Z naszej gminy wyjeżdżał do Wadowic, Krakowa, Wiednia, Lwowa.
W centralnych urzędach zabiegał o decyzje, które zmieniały i rozwijały Ziemię Wadowicką.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia Józefa barona Bauma – polskiego patrioty, katolika, posła, znakomitego marszałka i gospodarza.