PASZK GL mW dniach 17 - 22.03.2019 uczniowie ze szkoły Podstawowej w Paszkówce po raz kolejny wzięli udział w wymianie uczniowskiej. Tym razem odwiedzili szkołę partnerską w Edessie, niewielkim miasteczku oddalonym około 70 km od Salonik.

 

 

 

 

 

Szkoła kontynuuje projekt europejski Erasmus+ zatytułowanym Manual skills in 3.0 Web Age. Podczas pięciodniowego pobytu uczniowie z naszej szkoły rozwijali swoje umiejętności manualne biorąc udział w warsztatach decoupage lub wykonując instrumenty muzyczne.


Oprócz tego wzięli udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Środowiskowe Centrum Edukacyjne w Edessie. Greccy nauczyciele chcieli pokazać swoim gościom okolicę, dlatego też zwiedziliśmy pobliskie słynne wodospady, Archeologiczne Muzeum w Pella oraz ruiny tego miasta, stolicy Macedonii, ojczystej ziemi Aleksandra Wielkiego.

W ramach projektu Erasmus+ odbyły się trzy wymiany uczniowskie, pierwsza miała miejsce w Polsce w 2017 roku, do małej miejscowości Paszkówka przybyło wówczas 15 uczniów oraz 7 nauczycieli z Portugalii, Włoch oraz Grecji, kolejna wizyty miała miejsce w Portugalii w miejscowości Braga w 2018 roku. 19 maja2019 roku następni uczniowie udadzą się do Szkoły Podstawowej w Castelcovati we Włoszech na ostatnią już wizytę kończącą 3 letnią współpracę nad projektem.


Podczas tej wizyty każdy z krajów (Polski, Włoch, Grecji, Portugalii oraz Anglii) przygotuje przedstawienie teatralne prezentujące znaną osobę, której odkrycia bądź wynalazki wpłynęły na życie kolejnych pokoleń.

Współpraca między szkołami z krajów europejskich w Szkole Podstawowej w Paszkówce rozpoczęła się w 2008 roku wraz z dwuletnim projektem Smaki Europy. Kolejny projekt w 2012 roku Healthy Learning healthy future obejmował współpracę 10 krajów. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły dość regularnie odwiedzają szkoły partnerskie.

 

Poprzez pobyt u rodzin swoich rówieśników, nasi uczniowie poznają codzienne życie mieszkańców, ich zwyczaje, tradycje, potrawy, a przede wszystkim rozwijają własną osobowość. Stają się bardziej tolerancyjni, uczą się niezależności, zdobywają umiejętności radzenia sobie przebywając daleko od domu. Natomiast nauczyciele poznają systemy edukacji w partnerskich szkołach, porównują metody nauczania, a także wyposażenie szkoły. Każdy z uczestników wraca bogatszy w nowe doświadczenia.

Kolejni uczniowie z niecierpliwością czekają na następną wizytę i kolejne wyzwania.

 

Koordynator projektu

Nauczyciel języka angielskiego w SP Paszkówka

Marta Wolińska