Od wrześnie 2019 r. przy każdej ze szkół Gminy Brzeźnica działają wyremontowane i wyposażone Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży.
W ramach realizowanego projektu „Mali giganci”, na które gmina pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 dla około 300 uczniów z sześciu szkół prowadzona jest opieka i wychowanie oraz organizacja czasu wolnego.
Na dzieci codziennie czekają ciekawe zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, sportowe, a także cotygodniowe zajęcia kulinarne. W zależności od potrzeb organizowane są też lekcje socjoterapeutyczne, logopedyczne oraz psychologiczne. W planach są także wycieczki i kolonie. Projekt realizowany będzie do czerwca 2022 roku, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny!
Dzieci w placówkach bawią się, odrabiają lekcje, tworzą ciekawe prace plastyczne, uczestniczą w zabawach sportowych, konkursach, uczą się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy korzystając z zakupionych pomocy dydaktycznych jak również komputerów, tablicy interaktywnej i dywanu multimedialnego. Uczniowie mogą tu bezpiecznie spędzić czas poza lekcjami np.: do czasu powrotu rodziców z pracy, czy przyjazdu szkolnego autobusu.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych wychowawców, którzy dostosowują do potrzeb dzieci zarówno czas jak i tematykę prowadzonych zajęć. Wszystko to sprawia, że placówki cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Więcej informacji na temat działalności PWD można znaleźć na stronach poszczególnych szkół czy facebook-u.
Poniżej prezentujemy informacje na temat działania Filii PWD w Tłuczani.
Placówka Wsparcia Dziennego w Brzeźnicy - filia w Tłuczani działa prężnie, tu nie ma czasu na nudę. Cotygodniowe zajęcia kulinarne sprawiają, że "młodzi kucharze" mają ręce pełne roboty.
Po sałatce owocowej, tostach, gofrach, sałatce warzywnej, racuchach i świątecznych pierniczkach nadszedł czas na pizzę i musli z jogurtem. Podczas tych zajęć dzieci mają okazje nauczyć się przyrządzać posiłki oraz eksperymentować ze smakami. Zazwyczaj okazuje się, że samodzielnie przyrządzone dania bardzo im smakują.
Oprócz kulinariów w świetlicy jest czas na wypróbowanie nowych gier i zabawek. Dużym powodzeniem cieszą się "kalambury", które przysparzają dzieciom wiele radości. Poza tym uczą myślenia i sprawiają wiele frajdy podczas odgadywania haseł. Z nie mniejszym zainteresowaniem uczestnicy zajęć świetlicowych korzystają z pierdzioszka, małpek, milionerów, remika oraz innych gier stolikowych.
W świetlicy nie tylko można wspaniale spędzić czas na zabawie, ale również odrobić zadania domowe. Starsi uczniowie dają dobry przykład młodszym, często pomagają im w nauce. Również wychowawcy starają się poświęcać czas każdemu dziecku, które zwróci się do nich z prośbą o pomoc w opanowaniu trudniejszego materiału z lekcji.
W ostatnim czasie, gdy pogoda nie sprzyjała na spacery po okolicy i zabawy na świeżym powietrzu dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały filmy o tematyce przyrodniczej, historycznej, a także ekranizacje obowiązkowych lektur.
W wyznaczone przez wychowawców dni, dzieci ze świetlicy mają okazję skorzystać z sali komputerowej. Wówczas w określonym czasie mogą zagrać w szachy, pasjansa lub inne wybrane gry.
Podsumowując można stwierdzić, że w zależności od nastroju dnia, każde dziecko może znaleźć zajęcie dla siebie. Jest to też okazja do zaprezentowania swoich umiejętności, zdolności. Zajęcia w świetlicy realizowane są poprzez różnorodne formy i metody pracy dostosowane do wieku i możliwości wychowanków. Wychowawcy prowadzą zajęcia, czuwają nad bezpieczeństwem wychowanków, starają się zapewnić im poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa.
Wkrótce zaprezentujemy działania kolejnych Placówek.