Oryginalność architektoniczna Spichlerza Książki w Brzeźnicy wraz z otaczającym go dzisiaj rynkiem została wyróżniona i nagrodzona w plebiscycie dla najlepszych projektów w kategorii przestrzeń publiczna, zrealizowanych w latach 2010 - 2017 przez architektów z Małopolski.
Nagroda w postaci dyplomu i statuetki trafiła w marcu 2018 r. do rąk architektów, którymi byli Marta Bruzda i Marcin Nowak-Żelaśkiewicz z firmy LiniaArchitekci w Krakowie. Inwestorem była gmina Brzeźnica zarządzana przez Wójta Bogusława Antosa. Architekci i inwestor sprawili, że rewitalizacja ocaliła zabytkowy budynek oraz nadała nowe funkcje przez lata zaniedbanemu miejscu i przestrzeni.
Niezależność twórczą i architekturę na najwyższym poziomie oceniano w sześciu kategoriach:
1) M – małe obiekty budowlane (np. domy jednorodzinne),
2) W – budynki mieszkalne wielorodzinne, mieszkalno-usługowe,
3) U – budynki użyteczności publicznej (np. obiekty biurowe, szkoły, przedszkola),
4) P – obiekty przemysłowe, produkcyjne, magazynowe,
5) Z – przestrzeń publiczna – urbanistyka,
6) K – przebudowa, konserwacja i rewaloryzacja.
Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP wydała katalog, gdzie wśród kilkudziesięciu nominowanych i nagrodzonych jest nasz Spichlerz Książki w Brzeźnicy obok tak charakterystycznych obiektów z Polski jak np. Centrum Kongresowe ICE Kraków, Galeria Bronowice Kraków, Zespoły budynków mieszkalno-usługowych, Hotele, Amfiteatr w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, Port Jachtowy w Szczecinie, Rynek w Zabierzowie. Projekty były również prezentowane na wystawie w salach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Po pięciu latach działalności Spichlerza Książki w Brzeźnicy obiekt odwiedzili architekci z firmy LiniaArchitekci. Małżeństwo architektów Marta i Jacek Bruzdowie byli gośćmi honorowymi na wernisażu malarstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej w dniu 17 października 2019 r. Zdaniem architektów Spichlerz Książki zasługuje dalej na ich rekomendację. W prezencie do zbiorów biblioteki trafił katalog „Architekci Małopolski 2017”, a w ręce architektów „Gmina Brzeźnica: album starej fotografii”.
Zapraszamy wszystkich do zwiedzania pięknej wystawy obrazów Ilony Primus-Ziarnowskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystka mieszka na Górnym Śląsku, a pochodzi z Nowego Sącza. Wystawę tworzy kilkadziesiąt prac, można podziwiać bardzo barwne obrazy, niektóre w impresjonistycznym stylu, urokliwe akwarele, a także biżuterię wykonaną przez Panią Ilonę. Serdecznie dziękuję artystce-malarce Ilonie Primus-Ziarnowskiej, że prezentuje w gminie Brzeźnica swoje prace i mieszkańcy mogą je podziwiać bezpłatnie. Dziękuję wszystkim gościom, którzy przybyli na otwarcie wystawy, a Przewodniczącej Rady Gminy Brzeźnica dodatkowo za reprezentowanie władz samorządowych. Szczególne słowa podziękowań kieruję do grona osób, dzięki którym wernisażowy wieczór był wydarzeniem bogatym w muzykę. Dziękuję Paniom z chóru śpiewaczego „Czerwone Korale”, które po raz pierwszy zaśpiewały w sali Spichlerza Książki i zyskały wspaniały odbiór u publiczności. Akustyka, jak się okazuje, jest tutaj świetna. Gościom podziwiającym obrazy towarzyszyła muzyka grana na pianinie przez Michała Pasierbka - organistę i Zbigniewa Jurczaka – prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej. Bardzo dziękuję.
Na podkreślenie zasługuje jeszcze niecodzienny gest artystki, która jedną ze swoich akwareli przeznaczyła do wylosowania. Gratuluję mieszkance Brzeźnicy, która stała się szczęśliwą właścicielką dzieła.
Zapraszam do zwiedzania prezentowanej wystawy prac Ilony Primus-Ziarnowskiej, do korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźnicy, do współpracy.
Galerie Fotograficzne :
Wernisaż malarstwa Ilony Primus - Ziarnowskiej >> zobacz
Nagroda dla architektów Spichlerza w Brzeźnicy >> zobacz
Wiesława Jarguz
Laureaci salonu wystawy architekci malopolski 2017 >> zobacz
Katalog wystawy architekci malopolski 2017 >> zobacz